суббота, 4 февраля 2017 г.

Protect nature. Sustainable development.

План проведення відкритого уроку з англійської мови у 4 класі за темою: «Як зберегти природу».
(  за підручником А.Несвіт,  урок для сталого розвитку)
Вчитель: Хлівецька А.П.
Мета уроку – Систематизувати лексичний матеріал за темою, вчити обговорювати проблеми у групі, висловлювати власну точку зору, аналізувати, робити висновки, приймати рішення. Вдосконалювати монологічне мовлення учнів, сприяти формуванню критичного мислення. Розвивати пам’ять, увагу. Мотивувати учнів до висування ними особистісно значущих цілей власної діяльності. Виховувати шанобливе ставлення до природи.
Обладнання – комп’ютер з презентацією , картка знань для групової роботи, паперові кола червоного та зеленого кольорів, відео фрагменти з екологічних проблем, англомовна пісня .
Хід уроку:
1.    Організаційний момент. Вітання.
Good morning, ladies and gentlemen! Today we are here to speak about the problems of our nature. But not only to discuss, I think. We’ll try to find the ways to make our planet better. And I am sure everybody has their own  ideas to share   It’s very important  So, let’s start.  Look at the blackboard .
2.    Мовна зарядка.
3.    Учні хором читають словосполучення, розташовані на дошці потім поєднують з другою колонкою та перекладають)
4.     Перевірка домашнього завдання учнів щодо приготування діалогів про проблеми навколишнього середовища.
A teacher:  Students, tell me, what do all these expressions mean?
The pupil: These expressions are the ways to make our planet better.
-         A teacher: - What problems does nature have today? (слайди № 2, 3)
-         The pupil - Problems are the air pollution, water pollution, cutting forests, hunt animals.
-         Yes, it’s true. And not only people suffer from pollution. So let’s try to imagine – animals come to us and speak about their problems. What will they say?  (слайд № 4)
-         The pupil 1– Animal may say - Today it’s difficult to live. People cut down the forest and I can’t find the house.
-         The pupil 2- It’s difficult to breathe! The air is polluted by factories, cars and cigarettes. I’ll be sick soon.
-         The pupil 3- We can’t drink this water any more. Its color became brown. It’s too dirty. Such water can kill us.
5.     Гра  - True or False.
6.     5A teacher - Well, students, to find answer animals’ questions let’s play. I tell you sentences. If my statements will be correct, you show the green circle, if I am wrong –show the red one. Reply please, quickly. One, two, three, start!
1.     1366217779_1741629797People must stop cutting down trees.
2.     5People must drop litter in the water.   
3.     People should  not use a lot of plastic bags.
4.     People must built and use filters at the factories.
5.     1366217779_1741629797People should give up smoking.
6.     Kids mustn’t  make bird-houses.
7.     People should clean litters after picnic.
Well, thanks a lot, I think we could answer animals. Now let’s have a break.
8.     Фізкультхвилинка.
9.     Групова робота.
10.           A teacher - So, we are going on. We spoke about the air, trees, animals, water, what all these things are called? (презентація слайд № 5, 6)
-         The student - They are called resources. And they are not big. To have happy future we must save them.
-         A teacher - But how should you do? I offer to make 3 groups. Every group has the certain problem of ecology.Please, think together, what are you to do helping our nature. Write your thoughts into the card. And after  show us your project.
Кожна група учнів має картку для занесення власних ідей щодо поліпшення стану природи, а потім, обгоривши у групі, починають презентувати власний проект)
1.    
hjkl;7

            Name:  Oleg, Alla, Inna, Nick 
Create your own plan to make the Earth better,
If you want to change the life.
1.     I know  the problem of    saving the water… ……
2.     I offer touse the water as  you need, not more ………
3.     I should  …turn off water when I clean teeth …………
4.     First of all I will  …have a bath instead a shower  ……. 
5.      I have  already ….washed up dishes in the bowl not with running water……      


Example – 2.         Movie   https://www.youtube.com/watch?v=_kocZ-j-o3I





   Name :  Danilo, Liza, Vika, Fedir, Maxim
Create your own plan to make the Earth better,
if you want to change the life.
1.     I know  the problem of   ….. saving the electricity……
2.     I offer touse  the lighting devices of saving energy……
3.     I should  …turn off  the electricity when I leave the room………
4.    First of all I will   …set the solar panel to store the energy  at my house……
5.      I have  already used the sun and the wind as a resources of power and made the technology  “clever house”…          

Example – 3.         Movie     https://www.youtube.com/watch?v=xUeNyPTjfec







Name: Kseniya, Yevgen, Nastia, Vika, Kira
srtgCreate your own plan to make the Earth better,
if you want to change the life.
1.     I know  the problem of    ….recycling and reuse…..
2.      I offer toto make separating bins for plastic bottles, glass and paper…
3.     I should  …use 1 or 2 shopping bags , not more…..
4.    First of all I will   ….use and buy bags or copybooks made from recycled paper….
5.      I have  already     …..given a lot of my toys to other kids..………        

11.          Підведення підсумків. Рефлексія.
So, students, you have good experience today as a nature defender. And of course your marks are the excellent. But tell me, what new things did you know today?
What skills did you get today?
The students: Today we try to imagine what we can do for our planet in real life to protect it. There are a lot of nature’s problems and we must help. Now I know how to save electricity and water. And  I will think and switch off the light.

12.          Well. Our lesson is over. Good bye, students!


Комментариев нет:

Отправить комментарий