суббота, 4 февраля 2017 г.
Protect nature. Sustainable development.
План проведення відкритого
уроку з англійської мови у 4 класі за темою: «Як зберегти природу».
( за підручником А.Несвіт, урок для сталого розвитку)
Вчитель: Хлівецька
А.П.
Мета уроку –
Систематизувати лексичний матеріал за темою, вчити обговорювати проблеми у
групі, висловлювати власну точку зору, аналізувати, робити висновки, приймати
рішення. Вдосконалювати монологічне мовлення учнів, сприяти формуванню
критичного мислення. Розвивати пам’ять, увагу. Мотивувати учнів до висування
ними особистісно значущих цілей власної діяльності. Виховувати шанобливе
ставлення до природи.
Обладнання –
комп’ютер з презентацією , картка знань для групової роботи, паперові кола
червоного та зеленого кольорів, відео фрагменти з екологічних проблем,
англомовна пісня .
Хід уроку:
1.
Організаційний
момент. Вітання.
Good
morning, ladies and gentlemen! Today we are here to speak about the problems of
our nature. But not only to discuss, I think. We’ll try to find the ways to
make our planet better. And I am sure everybody has their own ideas to share It’s very important So, let’s start. Look at the blackboard .
2.
Мовна
зарядка.
3.
Учні хором читають словосполучення, розташовані на дошці потім поєднують з другою
колонкою та перекладають)
Учні хором читають словосполучення, розташовані на дошці потім поєднують з другою
колонкою та перекладають)
4.
Перевірка
домашнього завдання учнів щодо приготування діалогів про проблеми навколишнього
середовища.
A teacher: Students, tell me, what do all these
expressions mean?
The pupil:
These expressions are the ways to make our planet better.
-
A
teacher: - What problems does nature have today? (слайди № 2, 3)
-
The
pupil - Problems are the air pollution, water pollution, cutting forests, hunt
animals.
-
Yes,
it’s true. And not only people suffer from pollution. So let’s try to imagine –
animals come to us and speak about their problems. What will they say? (слайд № 4)
-
The
pupil 1– Animal may say - Today it’s difficult to live. People cut down the
forest and I can’t find the house.
-
The
pupil 2- It’s difficult to breathe! The air is polluted by factories, cars and
cigarettes. I’ll be sick soon.
-
The
pupil 3- We can’t drink this water any more. Its color became brown. It’s too
dirty. Such water can kill us.
5.
Гра - True or False.
6.
A teacher - Well, students, to find answer animals’
questions let’s play. I tell you sentences. If my statements will be correct,
you show the green circle, if I am wrong –show the red one. Reply please,
quickly. One, two, three, start!
1.
People must stop cutting down trees.
2.
People must drop litter in the water.
3.
People
should not use a lot of plastic bags.
4.
People
must built and use filters at the factories.
5.
People should give up smoking.
6.
Kids
mustn’t make bird-houses.
7.
People
should clean litters after picnic.
Well,
thanks a lot, I think we could answer animals. Now let’s have a break.
8.
Фізкультхвилинка.
9.
Групова
робота.
10.
A
teacher - So, we are going on. We spoke about the air, trees, animals, water,
what all these things are called?
(презентація слайд № 5, 6)
-
The
student - They are called resources. And they are not big. To have happy future
we must save them.
-
A
teacher - But how should you do? I offer to make 3 groups. Every group has the
certain problem of ecology.Please, think together, what are you to do helping
our nature. Write your thoughts into the card. And after show us your project.
Кожна
група учнів має картку
для занесення власних ідей щодо поліпшення стану природи, а потім, обгоривши у групі, починають презентувати
власний проект)
1.
![]() |
Name: Oleg, Alla,
Inna, Nick
Create your own plan to make the Earth
better,
If you want
to change the life.
1. I know the problem of saving the water… ……
2. I offer to… use the water as you need, not more ………
3. I should …turn off water when I clean teeth …………
4.
First of all I will …have a bath
instead a shower …….
5.
I
have already ….washed up dishes in the bowl not with running water……

Name
: Danilo,
Liza, Vika, Fedir, Maxim
Create your
own plan to make the Earth better,
if you want
to change the life.
1. I know the problem of ….. saving the electricity……
2.
I offer to… use the lighting devices of
saving energy……
I offer to… use the lighting devices of
saving energy……
3. I should …turn off the electricity when I
leave the room………
4. First of all I will …set the solar panel to store the energy
at my house……
5.
I
have already …used the sun and the wind as a resources of power and made the
technology “clever house”…

Name: Kseniya,
Yevgen, Nastia, Vika, Kira
Create your own plan to make the Earth better,
if you want to change the life.
1. I know the problem of ….recycling and reuse…..
2.
I offer to…to make separating bins for plastic bottles, glass and paper…
3. I should …use 1 or 2 shopping bags , not more…..
4. First of all I will ….use and buy bags
or copybooks made from recycled paper….
5.
I
have already …..given
a lot of my toys to other kids..………
11.
Підведення
підсумків. Рефлексія.
So, students, you have good experience
today as a nature defender. And of course your marks are the excellent. But
tell me, what new things did you know today?
What skills did you get
today?
The students: Today we try
to imagine what we can do for our planet in real life to protect it. There are
a lot of nature’s problems and we must help. Now I know how to save electricity
and water. And I will think and switch
off the light.
12.
Well.
Our lesson is over. Good bye, students!
Подписаться на: