пятница, 24 ноября 2017 г.
План конспект уроку за темою "My perfect school"
«Моя нова школа майбутнього ».
( за підручником
А.Несвіт «Англійська мова» . Київ, «Генеза» 2016)
Вчитель: Хлівецька А.П. Дата проведення: 20.11.2017
Мета уроку - Сприяти
розвитку уміння учнів висловлювати власні думки, уподобання, згоду, незгоду іноземною
мовою, використовуючи вивчену
лексику. Вдосконалювати монологічне мовлення. Формувати уміння аналізувати, систематизувати, узагальнювати
обговорений матеріал, працювати в команді. Виховувати толерантність. Розвивати
потребу подальшого саморозвитку шляхом використання інших освітніх джерел.
Тип уроку – Комбінований.
Систематизації та узагальнення знань
Освітні
технології: Особистісно-орієнтована,
інформаційно-комунікаційна , інтерактивна.
Вид
уроку: Проект з елементами
рольової гри.
Форма
діяльності учнів : Індивідуальна, парна та групова
Обладнання – комп’ютер з презентацією , відеоролик(мультфільм) для
обговорення: картки №1 (з лексикою з теми), №2 (з тематичним текстом
для опрацьовування): паперові кола червоного та зеленого кольорів: друковані словосполучення для мовленнєвої
зарядки.
Хід уроку: 1. Організаційний момент.
Вітання. Повідомлення мети (слайд №1)
Good morning, students! Today our lesson is unusual.
So, we’ll try to create the model of a new school. You remember the complicated
educational system of Great Britain, we discussed it. You prepared
investigating about Polish schools. And of course you see our one. Now we can
compare these schools, select the best educational solution for your future school
and share. Let’s start
to work.
2.
Мовленнєва зарядка
На дошці розміщено картки зі
словосполученнями за темою. (учні проговорюють слова та вирази, потім,
використовуючи паперові кола, показують згоду або незгоду із прослуханим перекладом, який озвучує певний учень.) Червоне коло-незгода, зелене -згода.
Phrases are: Optional lessons, demands, complicated, compulsory subject,
collaboration, school uniform, a teacher for a student, well-equipped
classroom, to be tolerant, knowledge.
Well, students, choose from the list only such variants which are
suitable for the model of our new school. What are they? I am ready to move to
the second column. (Учні
називають характеристики, які, на їх думку, буде мати майбутня школа)
3. Основна
частина уроку
Робота з
інтерактивною презентацією.
So, we made he first step. Next. Who are involved in our learning? (слайд -2)
Why don’t kids want to study
today? What do you think? (слайд -3)
4. Парна
робота.
And one more
important question ( слайд- 4 ) -
What should a pupil be in future school? Щоб відповісти на
запитання учні отримають картку як з позитивними, так і негативними
характеристиками щодо особи учня та повинні обрати 5 найголовніших на їх точку
зору Обговорення ведеться у парі. Потім порівнюють із інформацією на слайді)
CARD №1
STUDENTS ARE bright, lazy, smart, aggressive, active, curious, tolerant, creative,
helpful, hard- working, determined, talented, sociable, naughty.
________________________________________________________________
So, we have some features of the new school, we know
who is involved into the learning and even what will be the future kids. Now we
have another task. You should fill the gap in the text of the card and read it
attentively. I am sure this information helps you to paint the model of new
school totally.
5.
Індивідуальна робота учнів. Кожний отримує
картку і повинен виконати завдання протягом 1-1,5 хвилини) Потім результат
перевіряється та обговорюється.
Complete the gaps with the
correct words Card 2
Teachers
|
Educate
|
Different
|
Knowledge
|
Invention
|
Taught
|
Schools in the future
Many people
think that schools in the future will be totally __________ from today. The
_______________ of the computer has already changed the way children are __________ at school and new technological developments will certainly
bring more changes. A big question is twenty years later will we still need
__________ to _________ our children or will they get all their
_____________ from the Internet? This is
not easy to answer – only time will tell.
Відповіді: 1. Different 2. invention 3. taught 4. teachers 5. educate 6. knowledge
Відповіді: 1. Different 2. invention 3. taught 4. teachers 5. educate 6. knowledge
Фізкультхвилинка.
6. Перегляд
тематичного відео та обговорення його змістової частини. (відповіді на
запитання у форматі «учитель- учень» ) слайд- 5
Possible answers:
1.
Maria
repeated the topic about school rules in a game. She sees that explaining with
words is boring and she decides to play with kids how to behave at school. It
worked.
2.
Peter
had a point with a question about the student’s action at the lesson when he
wants to say something.
3.
Bullying
is repeated aggressive behavior by a person or group directed to a
less kid. It’s dangerous because little kids can suffer from such attack and
could be afraid to come to school.
4.
I
think adults shouldn’t leave a kid alone at the street. They must take after
kids and interfere if something happens.
So, students, now we have the
last task to finish our investigating. I want to offer you to watch movie about
kids and school. It isn’t ordinary school, you’ll persuade. Be ready to answer the questions .
6. Проектна
робота.
Після
відповідей на запитання вчитель поділяє групу учнів на 3 команди. Починається
гра. Діти будуть виступати у ролі батьків, вчителів та дітей, висловлюючи
власні ідеї щодо очікувань від нової школи. Надається 3-4 хвилини на
обговорення та систематизацію почутої інформації.
(Кожна група
змагається, складаючи кращу та більш детальну відповідь, яку
озвучують всі учасники.
Можливі
варіанти відповідей пропонуються.
Teachers. We are sure our new school will be different and
teachers become different too. First, they must be personalities and show good
example. Next, teachers must be responsible and well-educated people. They
should be on the top of things about latest trends in innovative technologies
and work in well-equipped classroom. Besides, they are wise and could give the
useful advice. They must prepare for adulthood. And we expect teachers will be
able to understand kids and get on well with them. The word “demand” isn’t
suitable in new school, we think.
Kids. Today children
are curious, active and willing to play. They want to know a lot but they
wouldn’t like to make an effort. It would be great if teachers create such a
game in which kids learn all school subjects with pictures, movie, and songs.
We need well-equipped classroom for the learning. The school uniform isn’t
mandatory. Usually kids are fond of different kinds of activities, so school
must have sports clubs, dance and art one to attend. We think learning mustn’t
be boring.
Parents. We seem parents want their kids become clever and
well- behaved. At home parents bring their children up and want to control them
at school. For this aim parents should cooperate with a teacher. We think they
must work together – to solve all problems immediately. They must support and
organize nature picnics, or brain competitions, or birthday parties. Sometimes
they could support school activities with money. Parents must teach too. For this
they should collaborate with teachers.
7.
Заслуховування міні-проектів учнів та складання головного – моделі нової школи
очима учнів.
8. Заключна
частина уроку.
Рефлексія
(підведення підсумків та оцінювання роботи учнів як індивідуальної , так і
групової) Слайд -6
Well, kids, let’s sum up our work. What will your future be in school? Do you agree with the following.? ( обговорення слайду 6 )
Now, kids, I know your thoughts about new school and I’ll try to be
closer in my work to your dreams. I am sure our lesson was very useful and you learn to
work as a one team, you find the correct decision together and you show your
work. I can estimate your contribution
as perfect job. Well done!
Our lesson is over .
9.
Оголошення та пояснення домашнього завдання.
Подписаться на: